Várandósságtól a kisgyermek korig
Csecsemőkor

Hozzátáplálás folytatása – elválasztás

A gyümölcsöt két szoptatás között ajánljuk, a főzelék bevezetése azonban már az elválasztás kezdetét jelenti, tehát szoptatás előtt, majd helyette adjuk. Természetesen az adagokat fokozatosan napi 2-3 kanállal emelve, mivel a babának és az anya mellének is a fokozatosság az ideális. Mindig a főzeléket adjuk először és utána tegyék mellre a babát. A főzelék adagja mivel sűrűbb mint a tej, nem szokta meghaladni a szopott mennyiséget. Amennyiben a csecsemő jól lakott már nem indokolt a szoptatás, legfeljebb néhány korty igénye lehet. Ezt érdemes felforralt-lehűtött vízzel, gyümölcslével helyettesíteni. Gyümölcsöt a két szoptatás közötti időszak közepén érdemes adni, így az nem csökkenti a szopott adagot. Adagja 50-150 gr között változik a baba étvágyától függően. Tehát 1 barack ill 1 alma nem sok.

Főzelék

Az első főzelékadag bevezetése tulajdonképpen az elválasztás kezdetét jelenti. Ideális esetben ez úgy zajlik, hogy az egyik szopás előtt-általában délben- naponta 1-3 kanállal emeljük a főzelékadagot, amíg az elfogyasztott mennyiséggel úgy jóllakik a pici, hogy már nem igényli a tejet, ill. abból csak 1-2 kortyot. Ezt általában helyettesíteni lehet forralt vízzel, gyümölcslével. A főzelékmennyiség rendszerint nem haladja meg a tej mennyiségét, ill. ha az sűrű a baba még annál is kevesebbet fogyaszt belőle. Ha az először kínált főzelék ízlik, nem szükséges naponta, másnaponta új ízekkel kínálni a babát. Akár az egész adag eléréséig is maradhatunk egyféle főzeléknél. Ha ez nem ízlik, a megengedettek közül lehet válogatni: répa, cékla, alma, sütőtök, paradicsom burgonyával. Természetesen a már bevezetett plusz gyümölcsadag marad. Ameddig csak kis adagokat fogad el, később 1-1,5 óra múlva adnék kisebb mennyiségű tápszert is, esetleg átrendezve az egész napi etetési időket. Végső (nem ideális) megoldásként szóba jöhet az is, hogy kis mennyiségű tápszerrel hígítva cumisüvegből kapja a főzeléket 3-4 hónapig. 1 éves kor felé haladva erről le lehet majd szoktatni. Kb. 1 hónapos teljes főzelékadag fogyasztása után szoktuk javasolni a második főzelékadag bevezetését (általában 8 hónapos korban). Ekkor a napi táplálás menete 2-3-szor anyatej (vagy tápszer), kétszer főzelék, egyszer gyümölcs. Esetleg egy anyatej adag helyett gyümölcs joghurttal, tejpép. Az egyik főzelékadagban ekkor már mindig legyen hús.

Kenyér, cereáliák:

Magas B-vitamin, ásványi anyag tartalom. Fehérje és rozs tartalom is magas. Naponta négyszer adható. Piciknek kb. fél szelet (3 dkg) az egyszeri adag.

Gyümölcs, zöldség:

C, A, ásványi anyag, keményítő, cukor, rozs tartalom. Mély sárga színűt enni legalább naponta 1x.
15-20 dkg bogyós gyümölcs naponta.
50-70 ml párolt zöldség vagy burgonya
75-125 ml gyümölcslé
Konzerveket ne kapjanak. Cukor felhasználása nélküli gyümölcslevet esetleg kaphatnak.

 

Hús és atlernatívái:

Fehérje, zsír, ásványi anyag, vas. A vas bevitelt erre alapozni. Naponta 1x kisded korúaknak.

 Tojás: Heti 2 db. A bevezetését 8 hótól kezdjük. Először ¼  heti 2x, majd ½ heti 2x, majd egész heti 2x. A tojást 20 percig főzni a madárinfluenza miatt. 12 hónapos kortól bevezetni a tojás fehérjét is. A 15 hónapos oltás előtt mindenképp kerüljön bevezetésre, hogy kiderüljön allergiás e rá vagy sem. Amennyiben allergiás a tojás fehérjére az oltás más fajtájának megváltoztatására van szükség.

Egyszeri adag hús 3-6 dkg. Látható zsiradékot el kell tüntetni. Szárnyas sovány hús fogyasztása.

Hetente halat is lehet adni. Mirelit nem túl jó. Szálkátlanítani. Táplálkozás élettani szempontból fontos lenne az adása, azonban fokozott figyelmet igényel a túlérzékenység gyakorisága miatt.

Fehérjében gazdag, zsírban szegény. Heti 1x  adható. 1 éves kor alatt azonban nem adni. Magas a víz tartalma emiatt romlandó. A és D-vitamin tartalmaz magas. A tengeri herkentyűk gyermekek étkeztetésére nem valók.

Máj: A csirkemáj adása előnyei mellett méregtelenítő szerv szerepe miatt meggondolandó és hetente legfeljebb 1x, fiatal állaté adható. Fojtós ízű így valamivel adni, ne legyen tömény.

Hús bevezetésének sorrendje: csirke, pulykamell, nyúlgerinc,csirkemáj, hal, marhahús, sertés.

 

Tej és tejtermék:

Fehérje, zsír, szénhidrát, ásványi anyag, kalcium. Napi 3x. 3 dkg. A sajt só tartalma magas. Tehéntejet 12 hónapos kor alatt ne, de tejterméket (sajt, túró, joghurt) már (családi anamnézistől függően) kis mennyiségben a főzelék komplettálására adható legkorábban 7-9 hónapos kortól. A kecsketej önmagában táplálkozás-élettani szempontból nem megfelelő, mivel egyes vitaminokban (B6, B12, C, D, folsav)szegény, ásványi anyag-tartalma pedig magas. Adása azonban kiegészítő táplálékként egészséges csecsemőknek egy éves kor körül nem kontraindikált, amennyiben hatóságilag ellenőrzött és allergiás reakciót nem vált ki.

 

Száraztészták:

2,4,6,8 tojásos létezik. Minél több tojásos annál finomabb. Minél tojásosabb, annál jobban szétfő. A kevesebb tojásosak levesbetétként. Komplett ékezés biztosítható, szeretik a gyerekek. Magas kalória tartalmú.

Durum lisztből készült tészták tojásmentesek, nem lehet szétfőzni. Bolognaihoz, milánóihoz is alkalmas. Rizs tészta, üvegtészta, barillo. Főzésnél eredeti súlyát megháromszorozza. Tápanyag tartalma nem változik.

 

Főzelékbe napi 1 kávéskanál olaj. Komplettáld a főzeléket minden nap. Adj hozzá: sajt, túró, joghurt, husi, tojás, változatosan minden nap. Akár minden nap lehet adni húst, csak a csirkemájjal legyél körültekintőbb.

A nitrát tartalmú élelmiszereknél még az elkészítés és a fogyasztás közötti időtatamnak is jelentősége van! Spenótot, sóskát magas oxalát tartalma miatt csak hetente 1 alkalommal adjunk és mindig frissen elkészültet, hűtőben ne tároljuk.  a sárgarépát is.

 

back to top